COUNTY BOARD AND COMMITTEES

COMMITTEE AND REPRESENTATIVE APPOINTMENTS
District 1 - Town of Lenroot Ward 1, Town of Hayward Ward 7, City of Hayward Wards 5 & 6
District 2 - Town of Lenroot Ward 2, Town of Round Lake Ward 1
District 3 - Town of Hayward Wards 1 & 2
District 4 - Town of Hayward Wards 3 & 4
District 5 - Town of Hayward Wards 5 & 6
District 6 - City of Hayward Wards 1 & 2
District 7 - City of Hayward Wards 3 & 4    
District 8 - Town of Bass Lake Wards 1 & 2
District 9 - Town of Bass Lake Wards 3 & 4    
District 10 - Town of Sand Lake, Town of Edgewater, Ward 1
District 11 - Town of Edgewater Ward 2,  Town of Bass Lake, Ward 5,  Town of Hayward, Ward 8, Town of Meteor, Town of Couderay,  Village of Couderay
District 12 - Town of Spider Lake, Town of Round Lake, Ward 2, Town of Winter, Ward 1
District 13 - Town of Hunter, Town of Radisson, Ward 1, Town of Ojibwa, Ward 1, Village of Radisson
District 14 - Town of Radisson Ward 2,  Town of Ojibwa Ward 2, Town of Meadowbrook, Town of Weirgor, Village of Exeland
District 15 - Town of Winter Ward 2,  Town of Draper, Village of Winter

County Board or Board of Supervisors
    DISTRICT 1  Dale Schleeter
    DISTRICT 2  Kathy McCoy
    DISTRICT 3  Tweed Schuman
    DISTRICT 4  Iras Humphreys
    DISTRICT 5  James Schlender Jr.
    DISTRICT 6  Marc D. Helwig
    DISTRICT 7  Tom Duffy
    DISTRICT 8  Bruce Paulsen
    DISTRICT 9  Brian Bisonette
    DISTRICT 10 Elaine Nyberg
    DISTRICT 11 Jim Bassett
    DISTRICT 12 William Voight
    DISTRICT 13 Ron Kinsley
    DISTRICT 14 Ronald Buckholtz
    DISTRICT 15 Helen Dennis



Ron Kinsley     Chairman
Bill Voight    Vice Chairman
Carol Williamson    Clerk
Tom Hoff    Administrator

Dale Schleeter
District 1 - Town of Lenroot Ward 1, Town of Hayward Ward 7, City of Hayward Wards 5 & 6
16197W Hwy 27/77, Hayward, WI 54843    
715-634-8188
Email:    rbwpdale@centurylink.net

Kathy McCoy
District 2 - Town of Lenroot Ward 2, Town of Round Lake Ward 1
11503N Rykman Road, Hayward, WI 54843    
715-462-3723
Email:    kmccoyr@centurytel.net

Tweed Shuman
District 3 – Town of Hayward Wards 1 & 2
16099W Zulaski Road, Hayward, WI 54843    
701-330-6897
Email:    shumantweed@gmail.com

Iras Humphreys
District 4 - Town of Hayward Wards 3 & 4
10705N Linden Road, Hayward, WI 54843    
715-634-2560
Email:    iras.humphreys@sawyercountygov.org

James Schlender Jr.
District 5 - Town of Hayward Wards 5 & 6
8133N Blackbear Ln., Hayward, WI 54843    
715-205-3755
    James.schlender@sawyercountygov.org
 
Marc D. Helwig
District 6 - City of Hayward Wards 1 & 2
10745 Nyman Ave., Hayward, WI 54843    
715-699-0870
Email:    marc.helwig@sawyercountygov.org

Thomas W. Duffy
District 7 – City of Hayward Wards 3 & 4    
P.O. Box 965, Hayward, WI 54843    
715-634-4900(home)
715-634-4891(work)
Email:    twduffy@cheqnet.net

Bruce Paulsen
District 8 - Town of Bass Lake Wards 1 & 2
8518N Hilltop Road, Hayward, WI 54843    
715-634-3618
Email:    blpaulsen@centurylink.net

Brian Bisonette
District 9 - Town of Bass Lake Wards 3 & 4    
9677N Round Lake School Road, Hayward, WI 54843    
715-699-0490
work (LCO office)715-634-8934
Email:    brianbisonette@lco_nsn.gov

Elaine Nyberg
District 10 - Town of Sand Lake, Town of Edgewater, Ward 1
16199W Musky Point Dr., Stone Lake, WI 54876    
715-865-2486
Email:    elainenyberg@outlook.com

James Bassett
District 11 - Town of Edgewater Ward 2,  Town of Bass Lake, Ward 5,  Town of Hayward, Ward 8, Town of Meteor, Town of Couderay,  Village of Couderay
12353W Chafer Rd, Couderay, WI 54828    
715-945-2490
Email:    jab@bevcomm.net

William Voight
District 12 - Town of Spider Lake, Town of Round Lake, Ward 2, Town of Winter, Ward 1
N7075 Fender Road, Winter, WI 54896    
715-266-2066
Email:    wvoight@centurytel.net

Ron Kinsley
District 13 - Town of Hunter, Town of Radisson, Ward 1, Town of Ojibwa, Ward 1, Village of Radisson
9760W Hwy 27/70, Ojibwa, WI  54862    
715-945-2384
Email:    ncp@bevcomm.net

Ronald Buckholtz
District 14 - Town of Radisson Ward 2,  Town of Ojibwa Ward 2, Town of Meadowbrook, Town of Weirgor, Village of Exeland
9597W Dantzman Rd., Exeland, WI 54835    
715-943-2620
Email:    ronaldbuckholtz@yahoo.com

Helen Dennis
District 15 - Town of Winter Ward 2,  Town of Draper, Village of Winter
4437N Lake Winter Rd., Winter, WI 54896    
715-567-0445
Email    gib691@yahoo.com
 

SAWYER COUNTY BOARD MEETINGS
Meetings of the County Board shall be held on the 3rd Thursday of every month, with the exception being the November meeting, which shall be held the 1st Tuesday after the 2nd Monday of November and the April meeting, which shall be held the 3rd Tuesday of the month. All meetings are at 6:30 p.m.

COMMITTEE MEETINGS
(Holidays may cause a shift in meeting dates)

Economic Development and UW-Extension Committee
Monday of the week before the County Board meeting
8:30 a.m.
Public Safety Committee
Tuesday of the week before the County Board meeting
8:30 a.m.
Health and Human Services Committee
Tuesday of the week before the County Board meeting
6:30 p.m.
Land, Water and Forest Resources Committee
Wednesday of the week before the County Board meeting
8:30 a.m.
Public Works Committee
Wednesday of the week before the County Board meeting
6:30 p.m.
Administration Committee
Thursday of the week before the County Board meeting
8:30 a.m.
Zoning Committee
The 3rd Friday
8:30 a.m.

(meetings are subject to change)

 

2016 SAWYER COUNTY COMMITTEES

ECONOMIC DEVELOPMENT AND UW-EXTENSION COMMITTEE
Tom Duffy*, Bruce Paulsen, James Schlender, Marc Helwig, Brian Bisonette
Responsible for:  UW Extension & Economic Development

PUBLIC SAFETY COMMITTEE
Bill Voight*, James Schlender, Iras Humphreys, Helen Dennis, Dale Schleeter
Responsible for:  Sheriff, Dog Pound, Emergency Govt., Ambulance, Clerk of Court, District Attorney, Coroner, Child Support

HEALTH & HUMAN SERVICES COMMITTEE
Tweed Shuman*, Kathy McCoy, Dale Schleeter, Iras Humphreys, James Schlender
Responsible for:  Human Services, Health,

LAND, WATER & FOREST RESOURCES COMMITTEE
Bruce Paulsen*, Jim Bassett, Brian Bisonette, Elaine Nyberg, Ron Buckholtz
Responsible for:  Zoning & Conservation, Land Information & Surveyor, Forestry, Register of Deeds

PUBLIC WORKS COMMITTEE
Ron Kinsley*, Tweed Shuman, Marc Helwig, Kathy McCoy, Ron Buckholtz
Responsible for:  Highway, Airport, Maintenance

ADMINISTRATION COMMITTEE
County Board Chair Ron Kinsley*, County Board Vice-Chair Bill Voight, Dale Schleeter, Brian Bisonette, Kathy McCoy
Responsible for:  Human Resources, Accounting, County Clerk, Treasurer, Information Technology, Veterans

ZONING COMMITTEE
James Bassett*, Bill Voight, Bruce Paulsen, Elaine Nyberg, Ron Buckholtz, Iras Humphreys (Alternate)

ZONING BOARD OF APPEALS
Al Gerber*, Laura Rusk, Waldo Asp, Dee Dobilas, Mark Olson, Gordon Christians(Alternate)

NORTHWEST REGIONAL PLANNING COMMISSION REPRESENTATIVES
Ron Kinsley, Bruce Paulsen

VETERANS SERVICE COMMISSION
Stephen Lynch*, Kenneth Maki, Ray Boeckman

SENIOR RESOURCE CENTER REPRESENTATIVES
Elaine Nyberg, Dale Schleeter

INDIANHEAD COMMUNITY ACTION PROGRAM REPRESENTATIVE
Bill Voight

LEPC (Local Emergency Planning) REPRESENTATIVE
Marc Helwig



NORTHERN WATERS LIBRARY SERVICE REPRESENTATIVE
James Bassett

ETHICS COMMITTEE
Bruce Paulsen, Ron Kinsley, Iras Humphreys, James Schlender

ITBEC COMMITTEE
Ron Kinsley, Sherry Beckman

HAYWARD LIBRARY BOARD REPRESENTATIVE
Kathy McCoy

WINTER LIBRARY BOARD REPRESENTATIVE
Helen Dennis

NORTHWEST WISCONSIN CEP REPRESENTATIVE
Bill Voight

SAWYER COUNTY & LCO TRANSIT COMMISSION REPRESENTATIVES
Iras Humphreys, Hal Helwig, Elaine Nyberg

SAWYER COUNTY HOUSING AUTHORITY REPRESENTATIVES
Iras Humphreys, Bruce Paulsen

HAYWARD LAKES VISITOR & CONVENTION BUREAU REPRESENTATIVE
Kathy McCoy

SAWYER COUNTY FAIR REPRESENTATIVE
Tweed Shuman

NORTHERN REGIONAL TRAIL ADVISORY COMMITTEE
Marc Helwig

LCO LIBRARY BOARD REPRESENTATIVE
Iras Humphreys

AGING and DISABILITY RESOURCE CENTER of the NORTH REPRESENTATIVE
Kathy McCoy

AMERICAN BIRKEBEINER FOUNDATION REPRESENTATIVE
Tom Duffy

COMMUNITY CARE OF CENTRAL WISCONSIN REPRESENTATIVE
Dale Schleeter

*denotes chairman